Sigtuna IF Rugby Vikings märker av ett växande antal medlemmar och man kommer att få en egen rygbyplan i år: - Kom gärna och provträna eller kom på vår prova-på-dag 24 april kl 10:00 på Prästängarna i Sigtuna, säger tränare John Bennet.
Föreningen som funnits några år växer snabbt enligt tränare John Bennet. Man vänder sig till ungdomar mellan 10-14 år. Både tjejer och killar tränar tillsammans på Prästängarna. Trots att Rugby inte är en stor sport i landet så ökar intresset i Sigtuna. Till våren blir det en rugbyplan där man kommer träna och spela matcher mot andra lag från Stockholm och Uppsala.
Sigtuna IF Rugby Vikings kommer även att starta igång en camp 12-18 augusti. Den vänder sig till alla barn och unga mellan 7-18 år. Under kampen kommer rugbyspelare från Nya Zeeland till Prästängarna för att instruera och spela rugby med maorikulturen som grund.
– aka är en maorisk dans av uppvisningskaraktär och det Nya Zeeländska landslaget, som är ett av världens bästa landslag, har hakadansen som en ritual innan matchen börjar. Sigtuna IF rugby bjuder in till träningar, prova-på-dag och Hakaläger för intresserade barn och ungdomar. Klubben stävar efter att hålla låga avgifter och där alla välkomnas och respekteras.
Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.
Fotboll Märsta IK fick en smakstart på säsongen i division 4 när laget besegrade Heby med 1–0 hemma på Midgårdsvallen på söndagen. Segermålet kom strax före pausvilan, i den 44:e minuten, då Musa Rachow Yacob satte dit matchens enda mål.
kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.
kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.
Innebandy RA19:s herrjuniorer är klara för Juniorallsvenskans slutspel efter en nervkittlande kvalmatch mot Storvreta IBK i Ekillahallen på fredagskvällen.
Handboll Skånela avslutade sin sista hemmamatch i Handbollsligan på bästa sätt genom att besegra Alingsås med 26–25. Det blev en jämn och tät drabbning där hemmalaget avgjorde i slutminuterna.
kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.