Foto: Kronofogden

Sigtuna i rikstopp gällande vräkta barn

Vräkningarna under pandemin har ökat och tio barn var berörda enligt Kronofogden.

Generellt sett minskar antalet barn som drabbas i samband med vräkningar i riket. Men i Sigtuna kommun inträffade fyra vräkningar och totalt tio barn var berörda av dessa under det första halvåret i år. Förra året var det bara en vräkning där barn var drabbade och två barn påverkades. I Sigtuna är det således tre fler vräkningar och åtta fler barn.

Enligt Johan Krantz, analytiker på Kronofogden har det vräkningsförebyggande arbetet intensifierats under pandemin.
– Ganska många hyresvärdar agerar mindre offensivt vid hyresförseningar nu; man försöker hitta andra tillfälliga lösningar så att människor inte ska drabbas, säger Johan Krantz.

I Stockholms län ökade antalet vräkningar från 23 till 36 och antalet barn från 39 till 67. Stockholm är i länstopp tillsammans med Sigtuna med tio barn, därefter Södertälje, 8 barn, och Lidingö 8 barn. I grannkommunen Väsby skedde två vräkningar där fem barn drabbades.

Nu har Askerson tagit över som KSO

Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening