Foto: Pressbild

Sigtuna Golfklubb belönas med Natur & Miljöpris för 2023

Sigtuna Golfklubb har tagit hem det prestigefyllda Natur & Miljöpriset för 2023, som delas ut av Svenska Golfförbundet (SGF) och Svenska Golfgemenskapen (SGA).

Priset tilldelades klubben för dess betydande insatser inom områdena pollinering, biologisk mångfald och återställande av kulturlandskapet. Under lördagskvällens förbundsmötesmiddag mottogs priset av ordförande Lars Kjellberg och projektledaren Sven Seeman.

Motiveringen till priset betonade klubbens tydliga engagemang för miljön, vilket är synligt i all verksamhet. Från att informera medlemmar och besökare om deras miljöarbete till att använda nedblåsta grenar från träd för att skapa nya insektshotell, visar klubben en genomgripande omsorg om miljöfrågor.

Sigtuna Golfklubb har också varit värd för ett LONA-projekt under de senaste åren, där flera organisationer som WWF och STERF har varit involverade. Projektet har inkluderat över 1800 arbetstimmar från frivilliga för att främja mångfalden på anläggningen.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening