Jonas Carlsson, Eric Bäck, Rasmus Magnusson, Hugo Ericson, Oskar Bäck (caddy) och Christopher Gertzell. Viktor Cussil saknas på bilden.Foto: Sigtuna GK

Sigtuna GK flyttas upp till Division 1

Sigtuna Golfklubb har nått en framgång när deras klubblag stod för en imponerande prestation under SM Klubblag Division 2 i Stockholm.

Tävlingen ägde rum under fredagen och lördagen på den pittoreska banan Ingarö GK. Efter en spännande och intensiv kamp kom Sigtuna Golfklubbs grabbar på en välförtjänt andra plats, vilket innebär att de nu flyttas upp till den prestigefyllda Division 1.

Det var en enastående insats av laget, och deras hårda arbete och dedikation har gett resultat. Sigtuna Golfklubbs spelare visade upp sitt bästa spel och imponerade både konkurrenter och publik. Laget bestod av skickliga golfare som alla bidrog till framgången: Jonas Carlsson, Eric Bäck, Rasmus Magnusson, Viktor Cussil, Hugo Ericson, Oskar Bäck (som även agerade caddy) och Christopher Gertzell.

Under tävlingens gång visade Sigtuna Golfklubbs spelare upp ett imponerande samarbete och laganda, vilket har varit nyckeln till deras framsteg. Genom hårt arbete, träning och stöd från tränare och klubbmedlemmar har laget överkommit alla utmaningar som har korsat deras väg. Sigtuna Golfklubb ser nu fram emot att ta sig an utmaningarna i Division 1 och bygga vidare på denna framgångsrika säsong. De siktar på att fortsätta utveckla sina färdigheter och prestera på högsta nivå i kommande tävlingar.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.