Sigtuna kommun får medel av regeringen för en så kallad akutskola. Totalt delas det ut 38 miljoner kronor till kommunerna.
Regeringen satsar 38 miljoner på akutskolor, 552 000 hamnar i Sigtuna kommun för att man ska kunna etablera en sådan rapporterar SVT Stockholm. Redan för drygt ett år sedan var det ett liberalt vallöfte om en akutskola i kommunen. Nu finns delar av finansieringen på plats. Haninge är en kommun som öppnat akutskola. Ett problem är att placeringen bara är på papper, eleverna dyker nämligen inte upp. Haninge Någon risk att akutskolorna fylls med gängkriminella är inte heller stor. De har nämligen inte tid att hålla på med skolarbete enligt Sven Gustafsson (M) kommunstyrelsens ordförande i Haninge.
Spannet av elever som ska placeras är brett, främst handlar det om stökiga elever som ska få chansen att komma på rätt bana igen. Men även kriminella ungdomar för att hålla dem borta från sina vanliga skolor. Ett 60-tal skolor väntas starta upp runt om i landet under 2023 och 2024.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.
Blåljus En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.
Nyheter Tullverket begär ökade anslag de kommande åren och lyfter behovet av mer resurser för att klara EU:s nya krav och stärka arbetet mot organiserad brottslighet. Myndigheten lämnar nu sitt budgetunderlag till regeringen.
Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.
Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.
Nyheter Barnafödandet i Sverige nådde en ny bottennivå under 2025. För fjärde året i rad minskade antalet födda barn i landet. I Sigtuna kommun gick utvecklingen däremot åt motsatt håll.