Foto: Sigtuna kommun

Sigtuna – En av landets mest hashtaggade platser på Instagram

Sigtuna har blivit en av landets mest populära platser på Instagram. Med hela 159 000 hashtags rankas #sigtuna som den sjunde mest taggade platsen i Sverige enligt en undersökning av språkplattformen Preply, som granskade de mest hashtaggade platserna fram till maj 2024.

Känd för sina medeltida kyrkoruiner och pittoreska gränder, lockar Sigtuna många historiskt intresserade turister. Den unika kombinationen av rik historia och charmig atmosfär gör staden till en favorit bland besökare som vill dela sina upplevelser på sociala medier.

Undersökningen visar att svenskar älskar att använda Instagram och hashtags för att visa upp landets skönhet. Genom att dela bilder från platser som Sigtuna inspirerar vi fler att upptäcka och uppskatta vårt vackra land. Sigtunas placering på listan över de mest hashtaggade platserna i Sverige understryker dess status som en Instagramvänlig destination. Toppar listan gör #gamla stan och #are.

ADAAM släpper nytt med Greekazo

Nöjesnyheter På fredag släpper Märstarapparen Adaam sin nya singel "Ela Ela", ett samarbete med Greekazo. Låten är den tredje från deras gemensamma EP Nya skolans ledare, som kommer ut den 15 augusti.

sommar i sigtuna kommun

Tjejer Oxå skapar trygghet och gemenskap bland unga i Märsta

Märstafolket Två 15-åriga tjejer från Märsta deltar i projektet Tjejer Oxå, där unga får chansen att lära sig om trygghet och säkerhet i samhället. Bakom initiativet står Räddningstjänsten tillsammans med bland annat polis, ambulans och brandkår. Syftet är att skapa gemenskap och ge unga meningsfulla aktiviteter efter skoltid.

sommar i sigtuna kommun

Sigtuna Möte arrangeras 23 augusti

Nöjesnyheter Lördagen den 23 augusti är det dags för den traditionsenliga sensommarmarknaden Sigtuna Möte – ett evenemang med historiska rötter som sträcker sig tillbaka till det sista jordbruksmötet i Sigtuna stad år 1912. Sedan dess har marknaden utvecklats till en återkommande folkfest som i över femtio år lockat både lokalbefolkning och besökare.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening