David Lundqvist och Lars WedénFoto: Insändarbild

Sigtuna bör välkomna Bromma-flyget till Arlanda

En av de frågor som den nya regeringen får på sitt bord är förslaget att flytta flygtrafiken på Bromma till Arlanda. Swedavia vill ha en sådan förändring. S-MP-regeringen har låtit utreda saken i två omgångar. Den senaste utredningen är nu ute på remiss fram till 31 oktober. Utredningarna utgår från att det är möjligt att följa Swedavias förslag.

Nu kommer en ny regering. Och den har en annan uppfattning om Bromma-Arlandafrågan. De partier som nu försöker bilda regering med stöd av SD, uttalade i riksdagen i april 2021 att Bromma ska vara kvar som flygplats.

Moderaterna har dessutom villkorat en tänkt flytt. M menar att det måste till en slags bred överenskommelse om byggandet av en fjärde start- och landningsbana på Arlanda för att den kommersiella flygtrafiken på Bromma ska få flyttas dit.

Verkligheten visar – som Swedavia sagt – att en ytterligare start- och landningsbana inte behövs. Antalet passagerare på Arlanda var 2021 7,5 miljoner, dvs långt ifrån siffran för peak-året 2018 – 26,9 miljoner, och ännu längre från de 30,2 miljoner som tidigare förutspåtts för 2021. År 2022 kommer siffran att bli 15-16 miljoner bara. Det torde vara uppenbart att de mycket expansiva prognoser som presenterades 2017 kom på skam redan före pandemin.

Arlanda har alltså kapacitet att ta emot Brommas kommersiella flygtrafik nu och för överskådlig tid framöver utan en fjärde start- och landningsbana.

En flytt av Brommas flygtrafik till Arlanda skulle vara mycket positiv för näringslivet och arbetsmarknaden i Sigtuna kommun.

Sigtuna kommun bör i sitt remissvar på den senaste Bromma-utredningen säga till den nya regeringen att man välkomnar Bromma-flygtrafiken till Arlanda, men samtidigt tydligt påpeka att det inte behövs någon fjärde start- och landningsbana för detta. Men att en tydlig satsning behövs på förstärkning av hela Arlandaområdet som en viktig resurs för kommunen, regionen och landet. Detta borde innebära krav på utvecklandet av Arlanda till en verklig trafiknod där flyg, järnväg och kollektivtrafik samverkar och samordnas. Som minst måste på/av-stigningsavgiften på Arlanda C förhandlas bort och kollektivtrafiken till/från/inom hela området förstärkas. I dag är bilen det allt dominerande färdsättet för både passagerare, anställda och andra besökare till området.

  • David Lundqvist, fristående S-debattör, Märsta
  • Lars Wedén, fristående MP-debattör, Sigtuna

slutreplik: Brandell blundar för verkligheten

Insändare Vad Tomas Brandell och Socialdemokraterna önskar är en sak, men att se till vad Socialstyrelsens brukarundersökning faktiskt mäter måste väl ändå vara det väsentliga. Faktum är att vi ser de bästa resultaten för särskilt boende på tio år.

Sigtuna kommun får toppbetyg av de äldre!

Insändare Kommunen ska leverera välfärd av högsta kvalitet och bemöta invånarna på allra bästa sätt. Det är vår ambition, det har kommunfullmäktige beslutat och det gäller i allra högsta grad i förhållande till kommunens äldre.

Dags att stoppa den moderata misskötseln av våra skattepengar

Insändare Åtta år med moderatstyre har gjort Sigtuna kommun till länets mest skuldsatta kommun, ungdomsarbetslösheten stiger och företagsklimatet är det sämsta på tjugofyra år. Men istället för att investera sig ur krisen väljer Moderaterna att krympa kommunkassan och kasta pengar i sjön.

Äntligen kollektivtrafik i egen regi – ett viktigt första steg

Insändare Tisdagen den 23 september klubbade trafiknämnden beslutet att Sigtuna- och Upplands-Väsbys bussavtal skulle övertas i egen regi. Det är ett historiskt beslut som vi i Vänsterpartiet i Sigtuna kommun varmt välkomnar. Vänsterpartiet har länge drivit frågan om en kollektivtrafik i egen regi där vi har kontroll och rådighet över alla dess led och nu är vi äntligen på väg!

Stå upp för äldre kvinnors trygghet

Insändare När en kvinna i 90-årsåldern i Skåne nyligen utsattes för grovt våld blev det ännu en påminnelse om att även äldre kvinnor drabbas av dödligt våld i nära relationer. Samtidigt vet vi att våld och kränkningar också kan förekomma i äldreomsorgen.

Sigtunas kommuninvånare är inga labbråttor

Insändare Styret i Region Stockholm, bestående av Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Centerpartiet med stöd av Vänsterpartiet, har kommit överens om att SL ska köra bussar i Sigtuna kommun i egen regi. Detta riskerar att göra vår busstrafik sämre och dyrare, med färre avgångar.

kyrkovalet

På söndag kan du och fem miljoner andra gå och rösta i kyrkovalet

Insändare Det spelar roll för hela samhället vad kyrkan säger och gör. Svenska kyrkan har över 20 000 anställda – det spelar roll vem som ansvarar för arbetsgivarfrågorna.Svenska kyrkan förvaltar stora mängder fastigheter och skog – det spelar roll vilken syn på miljön som beslutsfattarna har.