kommun_skoterska
Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Sigtuna Bo om kritiken: Drog oss ur Bure Äng

Det har varit tyst under hela tiden som affären gällande Bure Äng pågått det senaste halvåret, men på fredagen meddelade bolaget att det inte var aktuellt med en markanvisning.

centrum_artikel_host

Redan 10:e mars, flera veckor innan Uppdrag Granskning sändes i SVT om misstänkt vänskapskorruption mellan kommunledningen och företagare i kommunen, hade Sigtuna Bo AB dragit tillbaka intresset om att bygga bostäder i Bure Äng. Man dementerar uppgifterna som figurerat i både märsta.nu och SVT om att man blivit lovade mark på Bure Äng:
– Något markanvisningsavtal har aldrig diskuterats på våra möten med SBK. Vi har under hela processen varit införstådda med att om vi inte kan leverera, det kommunen önskar, då får man ingen markanvisning, skriver företaget i uttalandet.

Ville bygga ungdomsbostäder
Enligt Sigtuna Bo AB avsåg man även bygga vid Kvarnbacken i Arenberga men där blev man refuserade av dåvarande kommunalrådet Dan Rosenholm (L). Rosenholm har tidigare sagt att det inte är passande med bebyggelse i det aktuella området med hänvisning till trafiksituation, förskola och naturmarken som skulle gå förlorad. Sigtuna Bo AB bildades i slutet av 2015 och syftet var att bygga hyresbostäder i mindre projekt:
– Då vi noterat, att det i kommunen saknades ungdomsbostäder blev inriktningen att i första hand hitta mark för sådant byggande, uppger Sigtuna Bo AB.

I styrelsen för Sigtuna Bo AB finns förre stadsingenjören Stig Gunnerfeldt och Stefan Alatalo, tidigare regionchef för Peab Bostad.

ica_helsida

Idoler och fältare gör gemensam sak mot psykisk ohälsa

Nyheter I en inspirerande sammanslagning av engagemang och kreativitet samlades Sigtuna kommuns fältassistenter Pelle, Camilla, Roger och Carina tillsammans med välkända artister och en passionerad föreläsare i Råbergshallen förra lördagen. Syftet med evenemanget var att sprida medvetenhet om psykisk hälsa och samla in medel till förmån för Suicide Zero.

centrum_host_helsida

Pristak på Arlanda införs

Nyheter Arlanda har länge varit föremål för resenärers ilska över de hutlösa matpriserna som erbjuds vid terminalerna. Nu, som ett svar på dessa klagomål, tar Swedavia ett steg mot att sätta stopp för de tokdyra måltiderna.

joes-helsida
defacto_helsida
EXTRA

Grov misshandel på buss

Blåljus Under natten till söndag inträffade en allvarlig misshandel på en buss mellan Märsta och Sigtuna där fem okända gärningspersoner är nu misstänkta för brottet. Polisen utreder händelsen som grov misshandel.

Morgonkollen

Notiser Morgonkollen 24 september: märsta.nu ger dig den senaste informationen

connys_helsida

Man misstänkts för våldsamt motstånd och olaga hot på Arlanda

Blåljus Under de tidiga morgontimmarna på utspelade sig en händelse på Terminal 5 vid en av Sveriges mest trafikerade flygplatser, där en man greps av polisen efter att ha misstänkts för våldsamt motstånd mot tjänstemän. Händelsen ägde rum i avgångshallen på terminalen och ledde till ett pådrag av polis och säkerhetsvakter.

Morgonkollen

Notiser Välkommen till Morgonkollen med märsta.nu, din dagliga uppdatering om vad som händer i kommunen. Här är dagens sammanfattning:

sap_sep23_helsida

Fler parkeringsplatser utanför Forum

Nyheter Arbetet med att utöka antalet parkeringsplatser vid Forum, beläget i korsningen Ringvägen/Stockholmsvägen i Märsta, har nu påbörjats. Detta efterlängtade projekt är en välkommen nyhet för anställda och besökare i området.

Landshövdingen besökte kommunen

Nyheter Landshövdingen Anna Kinberg-Batra besökte Sigtuna kommun den 21 september. Under besöket betonade hon vikten av Arlanda och dess omgivningar för tillväxt, säkerhet och hållbarhet både för regionen och hela landet.

moderat_fokus_helsida
hockeyskola_helsida
nrh_sigtuna
pantamera_avc_helsida

Sydkorea vill lära av Sigtunas barnomsorg

Nyheter Sydkorea står inför en utmaning när det kommer till den minskande födelsetal i landet, och politikerna letar nu efter lösningar genom att satsa på högkvalitativ barnomsorg. För att hitta inspiration har de vänt sig till de nordiska länderna och specifikt till Sigtuna kommun i Sverige.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Förening

connys
socialdem_sep23_outsider
pantamera_out
kommun_adhd_outsider
joes_outsider
kommun_skoterska_outsider
ridskola_2020_outsider
swedol_outsider
moderat_bli_medlem
ica_outsider
hockeyskola_outsider
nrh
centrum_outsider_host