Foto: Sigtuna kommun

Sigtuna bland Sveriges mest djurvänliga kommuner 2025

Sigtuna kommun placerar sig på en delad sjätteplats när Djurens Rätt presenterar årets ranking Djurvänlig kommun.

Rankingen bygger på en enkätundersökning där kommunerna redovisar sina satsningar på djurvänliga val i verksamheter och upphandlingar, med särskilt fokus på maten i skolor och förskolor.

Årets ranking visar en tydlig trend mot mer växtbaserade alternativ och skärpta krav vid inköp av animaliska produkter. Bland annat har fler kommuner valt bort snabbväxande så kallade turbokycklingar, och många arbetar aktivt för att minska mängden kött på menyn. Sigtuna delar sjätteplatsen med Uppsala. Etta är Nykvarn, tvåa Nyköping och trea Järfälla.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.