Lena Micko (S), civilministerFoto: Ninni Andersson/ Regeringskansliet

Sigtuna bjuds in för krissamtal

Sigtuna kommun bjuds in av regeringen som en av flera krisdrabbade kommuner för att samtala om att vända utvecklingen.

Civilminister Lena Micko (S) bjuder in 14 kommuner, däribland Sigtuna, som drabbats hårt av coronakrisen för att diskutera möjliga åtgärder för att vända utvecklingen.

Sigtuna kommun har tidigare begärt krisstöd av regeringen på 660 miljoner kronor men utan gehör. Mötet ska efter sommaren där lärdomar, lösningar och möjliga åtgärder ska diskuteras:
– Även om krisen inte är över kan vi redan nu se flera av dess effekter. Detta måste upp på bordet och diskuteras gemensamt mellan stat, region och kommun så att vi kan hitta effektiva vägar framåt och vända den negativa utveckling som coronaviruset medfört. Som civil­minister med ansvar för styrningen av kommuner och regioner är jag mån om att man har goda förutsättningar att utföra sitt välfärdsuppdrag och att det finns jobb och service till medborgarna oavsett var i landet man bor, säger civilminister Lena Micko.

Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) kommer att tillsammans med oppositionsrådet Marie Axelsson (S) och kommundirektör Birgitta Pettersson.
– Jag har förhoppningar om att det blir ett givande och konstruktivt möte och att det finns en stor förståelse över den svåra situation som Sigtuna kommun hamnat i med bl.a. en mycket kraftigt ökande arbetslöshet knuten till verksamheterna på Arlanda och besöksnäringen, skriver oppositionsrådet Marie Axelsson i ett sms till märsta.nu

Satsning på snabbare klottersanering

Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.

Tullverket sätter in sedelhund på Arlanda

Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.

Utvisningen av Ayla

Aylas utvisning kan stoppas

Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.

EXTRA

Skepptuna kan få militäranläggning

Nyheter Det tidigare golfområdet i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.

Planering för elbussar vid Märsta bussdepå

Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.

Klartecken för YH-utbildning inom flygteknik

Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.

Färre laddbara bilar nyregistrerades

Nyheter Andelen elbilar och laddhybrider bland nyregistrerade personbilar minskade i Sigtuna kommun under fjärde kvartalet 2025. Det visar statistik som Newsworthy sammanställt.