Marie Unander-Scharin är ordförande för Kvinnojouren och en aktiv röst för kvinnors rättigheter i EuropaFoto: Arkiv

Sigtuna bäst i länet på kvinnofridsarbete

Sigtuna kommun placerar sig på 12:e plats på Kvinnofridsbarometern som Unizon sammanställer vartannat år: - Vår förhoppning är att Kvinnofridsbarometern ska vara till hjälp för att synliggöra förbättringsområden för att kommunerna ska uppfylla det nationella politiska målet att mäns våld mot kvinnor ska upphöra, säger Olga Persson, generalsekreterare Unizon.

Sigtuna kommun har ett starkt engagemang i Unizon med bland annat Kvinnojourens ordförande Marie Unander-Scharin som styrelseledamot och medlem i ett europeiskt nätverk som ska tillgodose kvinnors rättigheter. Därför är det heller inte överraskande att Sigtuna kommun är en av de bästa kommunerna i Unizons Kvinnofridsbarometer som sammanställs vartannat år.

Trollhättan, Ronneby och Kristinehamn innehar topplatserna. Men bäst i Stockholms län är Sigtuna kommun på plats 12. Tvåa i länet är Botkyrka på plats 38. Kvinnofridsbarometern granskar kommunernas arbete mot mäns våld mot kvinnor. Det konstateras att många kommuner inte tillgodoser drabbade kvinnor och barns rätt till skolgång. Kvinno, tjej- och ungdomsjourerna i kommunerna värderas högt men det saknas ofta överenskommelser och finansiering. I Sigtuna kommun finns det en unik överenskommelse mellan kommun och Kvinnojouren som Unizon hoppas kunna sprida till andra kommuner i landet.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.