Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Sharon Dyall mötte Arlanda Big Band i Kulturum

Artisen Sharon Dyall och Arlanda Big Band slog påsarna ihop under lördagskvällen med ett uppträdande i Kulturum.

Uppvuxen i Valsta, bara några hundra meter från Kulturum har Sharon fortfarande fina minnen från tiden i kommunen. På lördagskvällen var hon tillbaka och efter den succéartade föreställningen var hon märkbart tagen.
– Jag är helt i gasen. Skulle kunna köra två set till. Jag blev helt gråtmild. Jag åkte samma pendel, tog samma buss och klev av vid samma hållplats. Men istället för vänster tog jag höger. Det var en otrolig känsla.

Publiken uppskattade föreställningen och den fullsatta teatern klappade i takt. Sharon Dyall är inte bara sångerska utan är regissör och översättare i dubbproduktioner och har skrivit de svenska sångtexterna till Frost.
– Jag blev alldeles varm i hjärtat av att vara här i Märsta, sa hon efter spelningen. Jag får göra det jag drömmer om.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.

Märstarapparen 25 släpper ny singel

Nöjesnyheter Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.