Vinnarlaget efter 3-2 i Eriksdalshallen mot SpårvägenFoto: sevdah
Sevdah klar för högstaligan
Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.
Sevdah inledde starkt och gick upp i en 2–0-ledning efter mål av Slaven Novoselac och Ferid Cakrama. Men Spårvägen svarade blixtsnabbt och lyckades mirakulöst nog kvittera till 2–2 redan i den 32:a minuten. Ett oavgjort resultat hade räckt för Sevdah, men laget valde att gå för segern.
Matchen blev tuff och fysiskt spel präglade mötet – Sevdah drog på sig hela sex gula kort och ett rött. Men dramatiken fick sitt avgörande i den 39:e minuten när Drazen Novoselac klev fram och satte en straff som betydde 3–2.
Segern innebär att Sevdah tar klivet upp i högstaligan till nästa säsong och får mäta sig med landets bästa futsallag till vintern.
Sport Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.
Sport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.
Sport Caroline Darcourt från Rosersberg är en av nominerade i kategorin Årets prestation på Ryttargalan den 26 november. Galan hålls på Nalen i Stockholm och hyllar ridsportens höjdpunkter och hjältar.
Ishockey Efter att Wings tidigare i höst fått uppskov med hyresbetalningar till kommunen har flera medlemmar reagerat på höjda spelaravgifter i föreningen.
Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.
Sport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.
Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.
Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.