FC Arlanda firade serieseger på fredagskvällenFoto: Insändarbild
Serieseger för FC Arlanda U15
FC Arlanda U15 besegrade på fredagen Vaksala i en seriefinal och vann därmed serien.
På fredagskvällen var det seriefinal mellan FC Arlanda-Vaksala i P15 serien. FC Arlanda vann klart hälsar tränare Samir Haddad. Nu är målet att få spelarna att stanna i klubben och bygga vidare på laget samt kanske flytta upp 1-2 spelare till A-laget uppger Samir Haddad. – Vi vill att grabbarna ska få en rätt utveckling och kanske i framtiden få spela med A laget.
Det är inte klart i vilken serie laget ska spela i kommande säsong, man har både spelare födda 2006 och 2007. Man hoppas få vara med i regional serie men eftersom det är olika åldrar på spelarna så är det osäkert hur man går vidare med det seriesegrande laget.
Handboll Under torsdagen avslutades satsningen Handboll för alla i Vikingahallen i Märsta. Närmare 170 elever från fyra skolor deltog i gemensamma aktiviteter.
notiser Sedan lanseringen av Fritidskortet i september 2025 har 1 829 personer i Sigtuna kommun beviljats kortet, och 951 av dem har redan använt det för att betala för fritidsaktiviteter.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.