Foto: Arkivbild/Jamshid Jamshidi

Sent avgörande för Märsta

I Upplandsderbyt i Riala vann Märsta IK efter ett sent straffavgörande genom Prince Ekong: - Målvakten räddade men bollen rullade in på något sätt, berättar tränaren Dante Lugo.

130 åskådare bänkade sig för att se Riala-Märsta i herrtrean. Märsta IK inledde piggt på en svårbemästrad plan och tvingades även möblera om sedan Rasmus Edin gått sönder redan efter en halvtimme:
– Vi satte Prince och Giorgio som mittbackack, kanske inte snabbaste backarna men det gick bra, konstaterar tränaren Dante Lugo.

Det var mållöst i paus men fördel MIK enligt Lugo. Tidigt i andra tilldömdes Märsta en straff som Fredrik ”Mulle” Lindberg förvaltade väl. Därefter tappade man kommandot och Riala tilläts komma in. I 77:e minuten kom även kvitteringen:
– Vi tappar koncentrationen och de kvitterar på en långboll. Sista fem trycker dem på och vi får chanser åt andra hållet, på en omställning blir Munter neddragen och vi fick straff igen, fortsätter Lugo.
Veterannen Prince Ekong stegade fram och slog till, Rialas målvakt räddade men bollen lyckades ändå rulla in i mål:
– Jag vet inte hur den gick in, jag brukar inte kolla på straffar. Men sett över hela matchen var det rättvist, vi hade mest chanser. Jag är nöjd med tre poäng, det var välförtjänt, säger Lugo.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.