Foto: Arkivbild/Jamshid Jamshidi

Sent avgörande för Märsta

I Upplandsderbyt i Riala vann Märsta IK efter ett sent straffavgörande genom Prince Ekong: - Målvakten räddade men bollen rullade in på något sätt, berättar tränaren Dante Lugo.

130 åskådare bänkade sig för att se Riala-Märsta i herrtrean. Märsta IK inledde piggt på en svårbemästrad plan och tvingades även möblera om sedan Rasmus Edin gått sönder redan efter en halvtimme:
– Vi satte Prince och Giorgio som mittbackack, kanske inte snabbaste backarna men det gick bra, konstaterar tränaren Dante Lugo.

Det var mållöst i paus men fördel MIK enligt Lugo. Tidigt i andra tilldömdes Märsta en straff som Fredrik ”Mulle” Lindberg förvaltade väl. Därefter tappade man kommandot och Riala tilläts komma in. I 77:e minuten kom även kvitteringen:
– Vi tappar koncentrationen och de kvitterar på en långboll. Sista fem trycker dem på och vi får chanser åt andra hållet, på en omställning blir Munter neddragen och vi fick straff igen, fortsätter Lugo.
Veterannen Prince Ekong stegade fram och slog till, Rialas målvakt räddade men bollen lyckades ändå rulla in i mål:
– Jag vet inte hur den gick in, jag brukar inte kolla på straffar. Men sett över hela matchen var det rättvist, vi hade mest chanser. Jag är nöjd med tre poäng, det var välförtjänt, säger Lugo.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.