Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Sent avgörande för Arlanda

Arlanda vann på torsdagen efter ett sent avgörande borta mot Procyon.

Procyon tog ledningen på Stenhagen mot Arlanda redan efter 10 minuter och höll den sedan till 66:e då Rodrigo Gomez kvitterade. Kort före slutet blev det sedan 2-1 till Arlanda via ett självmål. Därmed seglar Arlanda upp som tvåa i tabellen efter tre omgångar, bara IFK Uppsala har full pott, närmast möter Arlanda Gimo hemma i Märsta 11:e maj.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.