Nanna Lindgrens liv skildras i ny film om Sigtuna Foto: Sigtuna Museum/Facebook
Sekelskiftets Sigtuna visas upp på filmfestival
Sara Heines film om sekelskiftets Sigtuna och livet för Nanna Lindgren visades upp i samband med UNICA 2023 Filmfestival.
Vid årets UNICA 2023 filmfestival i Comacchio, Italien, transporterades publiken tillbaka till sekelskiftet när sigtunabon Sara Heine visade sin fängslande film om livet för Nanna Lindgren. Nanna var en av många kvinnor som tog plats i början av förra sekelskiftet. Hon var ogift och myndig när hon köpte en kostsam kamera och började fotografera sin vardag – en passion som ledde henne långt utanför fotoateljéernas begränsningar. Vid 38 års ålder gifte hon sig och blev omyndigförklarad, men det dröjde inte länge förrän beslutet om kvinnlig rösträtt passerade och även gifta kvinnor fick åter kontroll över sina egna liv.
De glasplåtar som en gång hade fångat hennes livs ögonblick gömdes sedan bort på en vind och förblev oupptäckta tills sonen fann dem 60 år senare. Därmed återvände Nannas värld till livet och berättade en fängslande historia om en svunnen tid.
Kortfilmen ”Nannas värld” kommer snart att kunna ses på Sigtuna Museum, där den kommer att föra tittarna ännu närmare Sigtunas spännande historia från början av 1900-talet.
Kulturnyheter Författarduon bakom den uppskattade Enshammarserien är tillbaka med en ny bok. Märstabon Emilie Wiklund är ena halvan av teamet som nu släpper Att fånga en tango – en vass och varm feelgoodroman om sorg, humor och modet att börja om.
Kulturnyheter Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.
Kulturnyheter Under tisdagen besökte märsta.nu Märsta bibliotek för att ta reda på hur många ungdomar som fortfarande använder biblioteket – och hur mycket de egentligen läser.
Nöjesnyheter Idag lördag fylls Odensala bygdegård med A-traktorer, bilar och motorintresserade från bygden. Det är dags för EPA/Motorskoj – ett evenemang som lockar både unga förare och nyfikna åskådare till en heldag med utmaningar, utställning och kortegekörning genom Odensala, Märsta och Knivsta.
Nöjesnyheter Veckans sommarvärme lockade många till Steningebadet i Märsta, där temperaturen låg mellan 26 och 28 grader. Besökare i alla åldrar passade på att svalka sig, sola och umgås vid vattnet.
Kulturnyheter Den 30–31 augusti arrangeras Sigtuna Art Walk, då ett trettiotal konstnärer och utställningsplatser i Sigtuna öppnar upp för allmänheten.
Nöjesnyheter På fredag släpper Märstarapparen Adaam sin nya singel "Ela Ela", ett samarbete med Greekazo. Låten är den tredje från deras gemensamma EP Nya skolans ledare, som kommer ut den 15 augusti.
Märstafolket Två 15-åriga tjejer från Märsta deltar i projektet Tjejer Oxå, där unga får chansen att lära sig om trygghet och säkerhet i samhället. Bakom initiativet står Räddningstjänsten tillsammans med bland annat polis, ambulans och brandkår. Syftet är att skapa gemenskap och ge unga meningsfulla aktiviteter efter skoltid.
Nöjesnyheter Lördagen den 23 augusti är det dags för den traditionsenliga sensommarmarknaden Sigtuna Möte – ett evenemang med historiska rötter som sträcker sig tillbaka till det sista jordbruksmötet i Sigtuna stad år 1912. Sedan dess har marknaden utvecklats till en återkommande folkfest som i över femtio år lockat både lokalbefolkning och besökare.
Nöjesnyheter Mingel Kök & Bar på Sätuna står för flerårig matkultur i området: - Jobbet är jättebra – lugnt, fint och skötsamt. Vi har ett bra samarbete med kommunen, säger Jack Jobran, krögare.
Märstafolket På torsdagseftermiddagen besökte märsta.nu Midgårdsbadet och träffade Emilio, 18 år, som är en av sommarjobbarna på anläggningen. Han trivs med arbetet och uppskattar både tempot och gemenskapen med kollegorna.
Kulturnyheter Magiska universitet, varulvar i Gamla stan och vänskap i livets allvar – Märsta bibliotek tipsar om tre ungdomsböcker som passar perfekt för sommarens lediga dagar.
Nöjesnyheter Den 26 juli arrangeras Skepptuna Festivalen vid Skepptuna bygdegård. Festivalen har fri entré och bjuder på ett fullspäckat program med livemusik, matservering och aktiviteter för hela familjen.
Kulturnyheter Mynt som hittats på Visingsö 2024 kan vara äldre än de mynt som från sen Vikingatid och tidig medeltid som grävts fram runt om i Sigtuna kommun.