Foto: Magnus Granhagen
SegerdansFoto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Seger mot Eslöw

Skånela vann i Damallsvenskan med 26-23 efter att Moa Andersson svarat för åtta mål: - Vi har revanschlusta från förra helgen, sa tränaren Fredrik "Chippen" Söderberg.

Skånela föll i premiären mot OV Helsingborg och hade revansch att utkräva mot Eslöv som fallit ur SHE. Starten var inte ultimat igen och lagledningen valde att byta ut målvakten Gracia Zomi Axelsson mot Lista Österman, född 2001, som gjorde allsvensk debut:
– Gracia fick inte till det i inledningen, vi bytte för att få till en förändring. Lisa kom in och gjorde det bra, förklarar Fredrik Söderberg, tränare.

Efter 12-13 minuter i första får Skånela ordning på försvaret och till paus är det ledning med 12-11. Tidigt i andra kopplar man grepp som man sedan inte släpper. Slutresultatet skrevs till 26-23.
– Vi visste att vi hade alla möjligheter i världen att slå dem, Eslöv är inte ett övermäktigt lag trots att de kommer från SHE, sa Söderberg efter matchen.

Moa Andersson svarade för åtta mål och fick understöd av Veronica Wislander med sex mål och därefter Sofie Kouane som är en ny bekantskap för Vikingahallen. ”Chippen” tar med sig segern men hade önskat att hans lag inte slog av på takten sista tio minuterna;
– Vi blir fega och bevakar, vi skulle fortsatt att gå, det ska vi ta med oss, att köra hela vägen.

Målen
Andersson 8, Wislander 6, Kouane 5, Nygårds 2, Lundin 2, Schaerlund 2, Persson

Skånela IF förlänger med Tim Lindqvist

Sport Skånela IF och herrlagets huvudtränare Tim Lindqvist har enats om en kontraktsförlängning över nästa säsong. Beslutet innebär fortsatt kontinuitet på tränarsidan i herrlaget.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Sport Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

herrallsvenskan

Skånela tog klar bortaseger mot Aranäs

Sport Skånela vann bortamatchen mot Aranäs med 30–25 i herrallsvenskan. Efter en jämn inledning tog gästerna kommandot och hade en trygg ledning redan i paus.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Sport Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Sport Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Sport Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.

herrallsvenskan

Skånela utklassade serieledaren

Sport Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Sport Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.