Foto: Wings/Insändarbild

Seger i debuten för coach Lidström

Wings Hockey stod inför en tuff utmaning när de mötte Strömsbro på bortaplan. Trots detta visade laget upp en imponerande prestation som ledde till en välförtjänt seger.

Matchen inleddes med en inspirerande start från Wings, med hög fart och tryck i anfallszonen under de första 5 minuterna. Trots en utvisning för delaying the game lyckades laget genomföra ett starkt boxplay. Första perioden avslutades med ett bra resultat sett till skotten, där Wings låg lite i förarsätet med 8-9.

I den andra perioden intensifierade Strömsbro spelet, men det var Wings som tog ledningen. Mikael Hedlund sköt in pucken efter 2:55 minuter, assisterad av Olle Dahlman och Rasmus Larsson. Trots en straff för Strömsbro och en till utvisning från Wings lyckades laget göra två mål till, vilket resulterade i en 0-4 ledning inför tredje perioden.

I den sista perioden kämpade Wings hårt för att försvara sin ledning. Trots en tidig utvisning lyckades laget hålla Strömsbro stången och säkra segern med 4-1. Denna seger markerade också en framgångsrik debut för den nye headcoach Björn Lidström, som nyligen tog över ledarrollen.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening