Foto: Magnus Granhagen

Seger för Skånela efter vändning sista kvarten

I den viktiga matchen kring kvalstrecket vann Skånela med 30-26 hemma mot Varberg: - Det var en viktig match, konstaterade tränare Jimmy Karlsson.

Skånela var i ledning stora delar av matchen även om gästerna Varberg ibland var uppe och störde Skånela, bland annat med en tvåmålsledning med en kvart kvar att spela.
– Vi har stark moral, ligger under med 2-3 bollar men vänder ändå. Vi gör lite justeringar som ger resultat. Vi har många sätt att vinna matcher, 6-0, 5-1, 7-6 och så vidare. Flera som kan prestera och leverera, sa tränare Jimmy Karlsson efter matchen.

Varberg hade den hetaste målvakten samtidigt som Skånela brände för mycket frilägen. Något som oroar Jimmy Karlsson för framtiden.
– Vi har bränt frilägen flera matcher i följd.

I övrigt var det stabilt bakåt, man bjöd inte på tekniska fel och var stabila. Gör 30 men hade önskar fler räddningar från målvakterna Kenan Omerovic och Marcus Nilsson.

Målen
Näslund 8, Källemyr 6, Tapper 4, Lindberg 4, Nielsen 2, Wärnmark 1

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening