Foto: Insändarbild/Wings

Seger direkt efter tränarbytet

Wings bröt den negativa trenden och tog en seger i Hockeyettan. I lördags bytte man dessutom tränare när trotjänaren Mattias Valente fick lämna.

I fredags fick Wings med sig en pinne mot Vallentuna. Nu blev det tre välbehövliga. Dessutom hade man inför matchen bytt tränare, trotjänaren Mattias Valente fick lämna över till Martin Gudmundsson som har ett förflutet i Almtuna.
– Målsättningen är säkerställa spel i ATG Hockeyettan säsongen 2021/2022. Martin Gudmunsson har en gedigen bakgrund som tränare, senast som huvudtränare för Almtuna i Hockeyallsvenskan. Som spelare har han erfarenheter från juniorlandslag och Hockeyallsvenskan men har också representerat, skriver Wings via Hockeyettans hemsida.
Själva matchen då. Den blev en målfattig historia. 2-1 slutade tillställningen efter mål av Eric Jakobsson och Nick Hedemyr. Dessutom uppges att en Wingsspelare fått besöka sjukhus. Men tre poäng in på kontot var viktigt i dessa tider då Wings riskerar degradering.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.