Foto: MMS-Bild

Se upp för halka under tisdagen

Det har regnat kraftigt under natten och som märsta.nu kunde rapportera på måndagen är det risk för ishalka tisdag förmiddag.

Under natten regnade det kraftigt i hela länet och nu under morgonen och förmiddagen kommer det att frysa till igen. Därmed finns det risk för plötslig ishalka och SMHI har utfärdat en varning för det. Nu under morgonen finns halkrisk utfärdat på väg 263, 255 och E4, även Arlandaleden finns risk för halka förbi Nybygget och avfarten till väg 273.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.