Rune Öhlund (SD)Foto: SD Facebook

(SD) tänker inte vara ”nyttiga idioter” längre

Sverigedemokraterna aviserar att man inte längre kommer att rösta med kommunledningen efter Olov Holsts avhopp.

Olov Holst och Sverigedemokraterna ska ha haft en överenskommelse sedan 2017, det medger gruppledare Rune Öhlund (SD) för UNT.se. Nu när Holst avgått så är det inte längre säkert att den borgerliga kommunledningen får Sverigedemokraternas röster. Man har ställt 5-6 konkreta krav för att rösta på kommunledningen i fortsättningen. Det handlar om ett liknande upplägg som SD har i Norrtälje med 1,5 kommunalråd och flera ordförandeposter. Ett svar som SD inte fått svar på. Enligt UNT har varken Centerpartiet eller Liberalerna fått något kravmeddelande från Sverigedemokraterna. Liberalernas gruppledare Pernilla Bergqvist uppger att man inte tänker samarbeta med SD.

Öhlund poängterar att man inte tänker fortsätta som idag och vara ”nyttiga idioter”:
– Jag får samtal från mina väljare, de undrar ”varför får ni inte bestämma något”. En del av väljare säger att de lika gärna kan vara moderater om vi gör som M säger, uppger Öhlund för UNT.

Kommunledningen har idag 29 mandat, oppositionen 24, SD har 8. Man kan således välja att fälla kommunledningen i samband med kommande budgetfullmäktige. Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) deklarerar att man inte styr med SD och att en situation där SD skapar oreda och kaos inte är bra. I så fall får man se över en bredare mittenkoalition menar Axelsson.

sommar i sigtuna kommun

Högsommarvärme och goda badmöjligheter i kommunen

Nyheter Det råder högsommarvärme och kommuninvånare vallfärdar till badplatser runt om i kommunen. Temperaturerna i badet närmar sig 20 grader på sina håll, i Sjudargården är det varmast med över 20.

Misstänkt drograttfylleri i Valsta

Blåljus Polisen larmades till Valsta efter att en man uppträtt märkligt och försökt öppna en bil som inte var hans. På plats misstänktes han för drograttfylleri och narkotikabrott.

Berusad man omhändertogs efter bråk på Arlanda

Blåljus En berusad man i 30-årsåldern omhändertogs av polis på Arlanda under fredagskvällen efter att ha knuffat en annan person. Händelsen inträffade strax före klockan 18 och ledde till ett larm om stökigt beteende på flygplatsen.

Risk för skyfall i på söndag

Notiser Under söndagen den 13 juli gäller en gul vädervarning för skyfall i Sigtuna kommun och övriga delar av norra Stockholms län. Varningen är utfärdad från midnatt till kl. 17 på eftermiddagen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening