(SD) kräver plats i kommande kommunledning

Sverigedemokraterna vill inte vara stödparti utan att få plats i styrelser och nämnder.

Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) har avgått. Med honom riskerar nu hela koalitionen att falla. Anledningen är att Sverigedemokraterna inte vill stödja kommunledningen om inte Holst är kvar. SVT Stockholm rapporterar att man stöttat styret utan några andra motkrav än att i förväg bli informerade om politiska förslag.
– Ja, det var en personlig överenskommelse mellan mig och Olov Holst. Nu har han avgått. Då ska det avspegla sig att SD blev tredje största parti kommunen, säger gruppledare Rune Öhlund enligt SVT.

Kravet ska nu vara en post som vice ordförande i Kommunstyrelsen eller ordförande poster i nämnderna. Moderaterna vill inte kommentera SD:s krav om att få ingå i en kommunledning.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening