I samband med Valdebatten uppgav Sören Sundh (SD) att man borde införa pliktskola och att man placerar elever i OBS-klass.
Så kallade OBS-klasser fanns främst på 80-talet men är sedan dess inte förekommande i landet. I samband med Valdebatten uppgav Sören Sundh (SD) att han ville införa pliktskola och obs-klasser: – Det finns elever som måste sättas i speciell klass, motsvarande obsklasser, sa Sundh.
Han fick snabbt mothugg av Pernilla Bergqvist (L) som kritiserade SD för att inte ha kommit med ett enda förslag till det skolutvecklingsprogram som samtliga partier i fullmäktige klubbat igenom, även (SD). Sundh öppnade upp för att modifiera programmet som dock gäller fram till 2023 enligt Pernilla Bergqvist.
Spola fram till minut 2.22 så uttalar sig Sören Sundh om OBS-klasser och pliktskola
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.
Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.
Blåljus En polisjakt mellan under tisdagskvällen avslutades på en åker i Odensala. Händelsen började i samband med en trafikkontroll, då en bilförare vägrade stanna.