Sören Sundh (SD), närmast i bild

(SD) flörtar med (M), (SfS) och (KD)

Trots att Alliansgruppen ser ut att få 27 mandat av 51 i fullmäktige så flörtar Sverigedemokraterna med Moderaterna, Samling för Sigtuna och KD, en konstellation som skulle ge 28 mandat: - Vi är tacksamma för det ökade stödet från kommuninvånarna! Vi fick detta stöd trots en massiv smutskastning från flera håll, skriver SD i ett uttalande.

SD i både riket och lokalt hade hoppats bli största parti. Men så blev det inte. Framgången bromsades och väljarna gav domen, partiet ökar förvisso men det blev inte en dubblering av mandaten. Ökningen var 4,4 procent, från 8,6 till 13 procent.

Under valrörelsens sista veckor har det stormat lokalt kring Sverigedemokraterna, det har varit två avhopp samtidigt som lokala partier krävt att partiet ger svar på hur man avser styra kommunen. I samband med Valdebatten på lördagen var det fokus från partiet på lag och ordning och att stoppa invandringen. Områden som kommunen inte rår över.

I ett uttalande på Facebook konstaterar Sverigedemokraterna i Sigtuna att man är ett större parti än Centerpartiet och Liberalerna tillsammans. Man skriver också att en konstellation bestående av SD, M, SFS och KD skulle samla 28 mandat vilket är större än alliansgruppens 27 mandat. Men i fullmäktige som har 51 mandat så räcker det med 26 mandat för en majoritet.
– Att ta med C och L innebär en fortsättning på den politik som väljarna nu har röstat bort. Nämligen mera genustrams, islamisering, klimatfanatism, daltande med brottslingar och utplånande av svensk kultur till förmån för mångkultur, skriver SD i ett uttalande till märsta.nu

 

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.