SD Sigtuna anser att det var misstänkt valfusk i kommunhusetFoto: SD Sigtuna
Sven-Ingvar Holmgren (M)Foto: Daniel Iskander

SD-anklagelser om misstänkt valfusk avvisas

SD hävdade att det förekom misstänkt valfusk i kommunhuset: - Kuvertet behöver inte klistras, säger valnämndens ordförande Sven-Ingvar Holmgren (M)

Under valdagen hävdade Sverigedemokraterna att väljare fick fel uppmaning i valbås i kommunhuset. På lappen stod det ”Det räcker med att vika in fliken i kuvertet”, väljarna måste eller behöver således inte klistra fliken om man inte vill. Många väljer ändå att klistra den.
– Vi ställer oss frågande till syftet med formuleringarna och att man överhuvudtaget agerar på ett sätt som kan påverka om valkuvert klistras igen eller ej. Detta gäller även om det är tillåtet att kuverten lämnas oklistrade med endast fliken invikt och det gäller även om liknande anslag finns på flera ställen, uppger SD Sigtuna i ett mail till märsta.nu

Även kommunpolisen Jonas Junered är kopierad i mailet tillsammans med Stockholmspolisen. Det är oklart hur SD Sigtuna avser agera på detta.

Valnämndens ordförande Sven-Ingvar Holmgren (M) har fått ta del av bilden. I ett sms till märsta.nu skriver han att det inte är fel i budskapet i valbåset:
– Kuvertet behöver inte klistras.

Sven-Invgar Holmgren skriver vidare att det inte finns möjlighet att ändra i kuverten därför att de röstande ser på när det stoppas ner i valurnan. När urnan sedan öppnas sitter hela Valnämnden samlad och öppnar kuvertet.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening