Foto: Pressbild/Morgan Norman

Schyffert kommer hem

Rosersbergaren Henrik Schyffert kommer hem till Kunskapens hus för en kväll: - Nu ska jag möta mina rädslor. För jag har bokat en extraföreställning i aulan där den 31/3. Mama, I’m coming home!

31:a mars kommer Henrik Schyffert till Kunskapens hus, eller gamla Märstagymnasiet som han gick på 1986. Henrik är uppvuxen i Rosersberg och gick även på Ekillaskolan. I ett inlägg på Facebook skriver han om återkomsten till Märsta.

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Nöjesnyheter Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.