Foto: Skånela IF

Schaerlund stannar i Skånela

Alexandra Schaerlund förlänger med Skånela IF i två år till.

Scaherlund kom till Skånela från Rosersberg inför den här säsongen. Hon har varit en av nyckelspelarna i det Skånela som är i ett generationsskifte där flera nya unga spelare är på väg in. Laget är klar för Allsvenskan även nästa säsong och den sista matchen i serien ställdes in då den saknade betydelse.
– Alexandra är en viktig pusselbit i vårt lag. Inte bara för sitt skytte utifrån och ständiga hot anfallsmässigt. Utan har under säsongen också varit väldigt viktig i vårt försvar. Väldigt glad över att Alexandra väljer att fortsätta utvecklas hos oss, kommenterar tränare Fredrik Söderberg Wernheim på klubbens hemsida.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.