Foto: Magnus Granhagen

Sävehof för starka för Skånela i premiären

Svenska mästarna Sävehof gjorde processen kort med Skånela när Handbollsligan hade premiär i Vikingahallen på lördagen.

Skånela IF fick en tuff start på sin återkomst till Handbollsligan när svenska mästarna Sävehof gästade Vikingahallen. Sävehof visade sin klass och vann komfortabelt med 39–29 efter att ha haft en ledning på 17–12 i halvtid. Trots en stark insats från Simon Lindberg, som satte sex av sina nio skott, var Skånela numret för litet mot mästarlaget.

Inför knappa 400 åskådare lyckades Sävehof tidigt i andra halvlek koppla ett järngrepp om matchen och utökade ledningen till nio mål, ett avstånd som de sedan höll matchen ut.
– Det var tufft. Svenska mästarna kommer på besök, och vi faller lite på eget grepp. Vi var slarviga och gick bort oss från de avtal vi kommit överens om. Det gör det inte lättare att vinna, kommenterade Skånelas tränare Tim Lindqvist efter matchen.

Trots förlusten såg Lindqvist positiva inslag att bygga vidare på:
– Vi är besvikna nu, men det finns bra delar i vårt spel. Vi spelade oss fram till fina lägen när vi hittade vårt flyt och våra rörelser. Försvarsmässigt har vi mycket att slipa på.

Simon Lindberg, som varit borta sedan kvalet i våras, gjorde en stark insats i sin comeback och spelade hela 60 minuter i anfallet.

Skånelas målskyttar: Simon Lindberg 6, Källemyr 5, Näslund 3, Johansson 3, Nilsson 2, Wärnmark 2, Broman 2, Svarén 1, Forslund 1.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.

EXTRA

Kim Taekwondo tog tre SM-guld i Linköping

kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.