Foto: Magnus Granhagen Foto: Magnus Granhagen Foto: Magnus Granhagen Foto: Magnus Granhagen Foto: Magnus Granhagen
Sätuna torg går i graven
Det är surrealistiska bilder som förbipasserande nu ser över Sätuna torg som är i rivningsfasen.
Sätuna torg rivs för att göra plats för ett nytt område. Rivningen pågår för fullt och det är surrealistiska vyer som möter förbipasserande. Huskropp efter huskropp tas ner och just nu ser det ut som att området är från en dystopisk framtidsfilm. Men så är det alltså inte utan detta är Sätuna 2021.
När området står klart blir det en levande och attraktiv stadsmiljö enligt SigtunaHems VD Göran Langer. Det kommer att finnas både hyresrätter och bostadsrätter. – Sätuna torg har Märstas bästa strategiska läge för såväl boende som affärsverksamhet, med närheten till Arlanda och bussar, pendeltåg och järnvägsstation tvärs över gatan, säger Göran Langer.
Nyheter Antalet serveringstillstånd i Sigtuna kommun har minskat det senaste året. Jämfört med många andra kommuner har Sigtuna också relativt få krogar sett till befolkningen.
Notiser På lördag arrangeras ett rullande luciatåg där kommunens arbetsmaskiner smyckas med ljus och juldekorationer. Färden går genom Rosersberg, Märsta, Valsta och Sigtuna under eftermiddagen och kvällen.
Politik PFAS-halterna i Oxundasjön och Rosersbergsviken fortsätter att vara ett miljöproblem i Sigtuna kommun, enligt ett pressmeddelande från Liberalerna.
Nyheter Flera kommuner i Stockholms län arbetar aktivt med att kontrollera försäljningen av nikotinprodukter till minderåriga. Men enligt Folkhälsomyndighetens senaste tillsynsrapport genomförde 17 av länets 26 kommuner inte ett enda kontrollköp under 2023. Sigtuna är en av dem.
Nyheter En kvinna i Sigtuna fick vänta i över fyra år på ett slutligt beslut om personlig assistans, trots upprepade domstolsbeslut till hennes fördel. Justitieombudsmannen riktar nu skarp kritik mot kommunens hantering, rapporterar SVT.
Nyheter Den 14 december införs vintertidtabellen i SL-trafiken. Flera busslinjer i Sigtuna kommun får förändrade körvägar och utökade avgångar när den årliga tidtabellskorrigeringen träder i kraft.
Blåljus märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Valsta är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Blåljus En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.