Foto: Magnus Granhagen Foto: Magnus Granhagen Foto: Magnus Granhagen Foto: Magnus Granhagen Foto: Magnus Granhagen
Sätuna torg går i graven
Det är surrealistiska bilder som förbipasserande nu ser över Sätuna torg som är i rivningsfasen.
Sätuna torg rivs för att göra plats för ett nytt område. Rivningen pågår för fullt och det är surrealistiska vyer som möter förbipasserande. Huskropp efter huskropp tas ner och just nu ser det ut som att området är från en dystopisk framtidsfilm. Men så är det alltså inte utan detta är Sätuna 2021.
När området står klart blir det en levande och attraktiv stadsmiljö enligt SigtunaHems VD Göran Langer. Det kommer att finnas både hyresrätter och bostadsrätter. – Sätuna torg har Märstas bästa strategiska läge för såväl boende som affärsverksamhet, med närheten till Arlanda och bussar, pendeltåg och järnvägsstation tvärs över gatan, säger Göran Langer.
Blåljus märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Vatsla är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Blåljus En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.
Blåljus Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.