Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Satsningar på sjukvård och kollektivtrafik

På onsdagen presenterades landstingets budget från Alliansen och satsningarna i år handlar om mer pengar till vården: - Vi ska vara Sveriges effektivaste landsting. På så sätt frigör vi resurser för utbyggnad av sjukvård och kollektivtrafik för invånarnas behov, sade finanslandstingsrådet Irene Svenonius (M) till Dagens Nyheter.

Alliansen presenterade sin budget för 2018 under onsdagen och fokus läggs sjukvård och kollektivtrafik som tillförs mer medel. Det skärs ner på konsultkostnader och byråkrati för en halv miljard med målet att sjukvården ska vara köfri:
– Livet ska fungera väl i ett snabbt växande län. Mitt löfte till alla skattebetalare i Stockholms län är att vi ska använda varje skattekrona efter bästa förnuft, säger Irene Svenonius (M), finanslandstingsråd, i ett pressmeddelande.

Oförändrad skatt – Höjt SL-kort
Några av förslagen är fasta husläkare, utbyggnad av närakuter för både barn och vuxna och ett nytt vårdval för äldre tillsammans med kommunerna i länet. Förlossningsplatserna ska öka och barnsjukvården byggas ut. Vården ska komma närmare stockholmarna, menar miljö- skärgårds- och regionplaneringslandstingsråd. Skatten är oförändrad, 12,08 kronor. Dock kommer SL-kortet att gå upp till 860 kronor från årsskiftet.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.

Risk för skyfall i kommunen

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.