Satsning på vård och kollektivtrafik i regionens budget
Den Blågröna regionledningen presenterade sitt budgetförslag för 2022 tidigare i veckan.
Sjukvården och kollektivtrafiken för ökade anslag för 2022 enligt den Blågröna majoriteten. 2,5 miljarder går till dessa områden, dessutom kommer 500 miljoner att avsättas för att kapa vårdköer i syfte att om ett år igen införa vårdgaranti inom 30 dagar.
100 miljoner går också för förbättrad arbetsmiljö och hälsa för vårdens medarbetare. – Det är vårdens medarbetare som har stått i frontlinjen under hela pandemin. Många har slitit oerhört hårt under lång tid. Därför är det viktigt att vi satsar på en bättre arbetsmiljö och hälsa för medarbetarna inom regionens egenägda vården. 100 miljoner kommer att göra skillnad på riktigt genom ökad trivsel, förbättrad hälsa samt minskad sjukfrånvaro och personalomsättning, säger Irene Svenonius (M), finansregionråd
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.