Foto: Daniel Iskander

Satsning på snabbare klottersanering

Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.

Tidigare skickades felanmälningar vidare till Vattenfall, men från och med nu hanteras ärendena direkt av kommunen med hjälp av entreprenör. Målet är kortare åtgärdstider och en mer enhetlig hantering.
– Vi kommer att kunna sanera snabbare och mer effektivt. Det bidrar till en trevligare närmiljö och ökad trygghet för kommuninvånarna, säger Stefan Grolander, tillförordnad chef för tekniska avdelningen.

Kommunen uppmanar invånare att anmäla klotter som upptäcks på elskåp eller andra platser.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.