Richard Bokström tankade SAS-planet som lämnade Arlanda på tisdagsförmiddagen med biobränsle. Foto: Pressbild/Swedavia

Satsning på biobränsle på Arlanda

Under förmiddagen avgick ett plan från Arlanda till Köpenhamn med biobränsle i tanken, det är en del av satsningen på biobränsle som flygplatsägaren Swedavia gör: - Vi på Swedavia vill gå före och bidra till att efterfrågan på biobränsle till flyget ökar, säger Jonas Abrahamsson, VD och koncernchef på Swedavia, i ett pressmeddelande.

Swedavia har köpt upp 450 ton biobränsle till en kostnad av 7,5 miljoner kronor, mängden motsvarar förbrukningen av bränsle som Swedavia använt vid tjänsteresor under 2016. Enligt ett pressmeddelande är köoet unikt, man vill också genom att inhandla biobränsle bidra till en inhemsk produktion av biobränsle samt att inrikesflyget görs fossilfritt 2030.

Klockan 10 avgick SAS flight SK1419 till Köpenhamn med enbart biobränsle i tanken. I samband med avgången är det också första gången som biobränsle hanterats i den ordinarie logistikkedjan för flygbränsle, tidigare har det krävts speciallösningar för att tanka biobränsle. Det går också att köpa biobränsle på samma sätt som man köper fossilt bränsle för planen på Arlanda.
– Vi på Swedavia vill gå före och bidra till att efterfrågan på biobränsle till flyget ökar. Vi betalar merkostnaden för det dyrare biobränslet, något som även andra företag, organisationer och privatpersoner har möjlighet att göra idag. När efterfrågan ökar vågar marknadens aktörer satsa på alternativet till dagens bränsle, kommenterar Jonas Abrahamsson, vd och koncernchef på Swedavia.

Säljare av biobränsle var Fly Green Fund som är en ekonomisk förening med syfte att Norden blir världsledande inom bioflyg. Ett mål finns om att göra inrikesflyg fossilfritt 2030. Tillgången till biobränsle idag är mycket begränsad och priset högt för flygbolagen.

Tips för dig som ska flytta mellan Märsta och Stockholm

Partner Att flytta mellan Märsta och Stockholm är ett vanligt steg, oavsett om man söker stadens puls eller ett lugnare boende. Ofta handlar det om en lägenhetsflytt, och då är det flera praktiska detaljer som påverkar hur smidigt allt går – särskilt i flerfamiljshus.

Att orka med skiftjobbet på Arlanda

Partner På Arlanda kan ett skift börja före gryningen, sluta sent, eller vara förlagt på natten. Dessutom kan tempot växla snabbt beroende på trafiksituationen, och då är det lätt att tappa både energi och skärpa innan passet är över.

Vilken certifiering krävs för att bli personlig tränare i Sverige?

Partner Att bli personlig tränare i Sverige innebär mer än bara ett träningsintresse, det kräver rätt certifiering för att du ska kunna arbeta professionellt och bli anställningsbar på gym eller anlitad som egenföretagare. Utbildningskraven varierar kraftigt beroende på licens, arbetsgivare och om du vill jobba i Sverige eller utomlands.

Rosersbergaren Elin kan bli Årets VD

Näringsliv Elin Ingves Pyk från Rosersberg är nominerad till Årets VD 2025 i kategorin små företag. Hon är vd för Sevan och Sevan Hummus Factory, som har verksamhet i Rosersberg, och är en av tre finalister till utmärkelsen.

Comfort Hotel Arlanda utses till Comfort Hotel of the Year

Näringsliv Comfort Hotel Arlanda har återigen utsetts till Comfort Hotel of the Year under Strawberrys årliga Vinterkonferens, som hölls den 10–11 januari. Utmärkelsen delades ut inför tusentals medarbetare från hela Norden och är den tredje gången hotellet tar emot priset.