Med omedelbar verkan kommer trafiksäkerheten att höjas förbi Internationella Engelska skolan och Raoul Wallenberg skolanFoto: Street view/Google

Satsning på bättre trafiksäkerhet utanför skolor i Sigtuna

Stadsängsgatan förbi Internationella Engelska skolan och Raoul Wallenberg skolan kommer att få trafiksäkerhetsinsatser med start nu i höst och avslutas innan våren.

Kommunstyrelsen har beslutat att vidta åtgärder för att förbättra trafiksäkerheten på Stadsängsgatan, särskilt vid Internationella Engelska Skolan och Raoul Wallenbergförskolan. Gatan har visat sig inte vara anpassad för den ökade trafikmängden i området, vilket har skapat potentiellt osäkra situationer.

Som en första åtgärd kommer provisoriska fartdämpande hinder att installeras, medan kommunen arbetar fram en långsiktig lösning. Den permanenta lösningen ska vara på plats senast den 31 mars 2025.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.