Marie Axelsson med socialdemokraternas budgetFoto: Pressbild

Satsar på tvålärarsystem i skuggbudgeten

Socialdemokraterna i Sigtuna presenterar en budget för 2025 som fokuserar på välfärd, utbildning och långsiktiga investeringar.

Socialdemokraternas budget inkluderar satsningar på skola, äldreomsorg och kultur- och fritidsverksamheter, samt ett antal investeringar för att förbättra kommunens infrastruktur och miljöarbete.
– Kommunledningens (M, SD, KD och SfS) budget är den mest visionslösa någonsin. Det märks att de börjar bli trötta då kraftfulla reformer för t.ex. skolan saknas helt. Istället sänker de skatten med 30 öre vilket ger kommunen 40 miljoner kronor mindre i kassan, säger Marie Axelsson (S), oppositionsråd

En av de stora satsningarna är på utbildning, där partiet vill lägga 26 miljoner kronor på fler lärare och införa ett tvålärarsystem i lågstadiet. Dessutom föreslås en sommarjobbsgaranti för alla elever i årskurs 9 samt på gymnasiet, för att ge ungdomar arbetslivserfarenhet och stärka deras framtidsmöjligheter.
– Eftersom vi inte sänker skatten har vi ett större reformutrymme. Vi kan anställa drygt 30 lärare (förskola och grundskola) och dessutom införa ett tvålärarsystem på lågstadiet vilket är en reform som skulle göra stor skillnad för många barn och elever, säger Marie Axelsson (S), oppositionsråd.

När det gäller äldreomsorg föreslår Socialdemokraterna 14 miljoner kronor mer än kommunledningen, med målet att införa en boendegaranti för personer över 85 år. Inom kultur och fritid vill partiet skapa större möjligheter för barn och unga att delta i idrott och föreningsliv genom åtgärder som nolltaxa för idrottsföreningar, gratis idrottsskola och en fördubbling av föreningsstödet. De planerar också att anställa fler fritidsledare.

På investeringssidan innehåller budgetförslaget flera projekt. Det inkluderar byggandet av en ny ishall och en fullstor fotbollshall, renovering och utbyggnad av Vikingahallen, samt en konstfrusen isplan i Rosersberg. Andra förslag är upprustning av cricketplanen och en miljösatsning med PFAS-sanering och klimatsmart teknik. Socialdemokraterna vill också bygga ett nytt äldreboende i kommunal regi för att möta behoven hos en växande äldre befolkning.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.

Risk för skyfall i kommunen

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.