Foto: Rikshem

Satsar miljoner på utemiljön

Rikshem satsar enligt uppgift sex miljoner kronor för att göra utemiljön i några bostadsområden bättre.

Sleipnergatan, Ragnagatan och Steninge Backe ska få bättre utemiljö, områdena är en del av Rikshem som enligt uppgift går in med sex miljoner kronor för förbättringar.
– För oss är det viktigt att våra hyresgäster trivs och känner sig trygga i sitt boende, men även i området omkring, säger Frida Löwengren, pressansvarig på Rikshem

Rikshem kommer att göra en trygghetsanalys tillsammans med hyresgäster och övriga intressenter i området för att se vilka åtgärder som ger störst effekt.
– Det kan exempelvis handla om att utveckla ytor för aktiviteter av olika slag eller förbättrade gångstråk, fortsätter Löwengren.

Rikshem har inga detaljer just nu och arbetet pågår.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening