Säsongen över för Skånela efter kvalförlust

Skånela förlorade match 4 i kvalet till Handbollsligan och därmed spelar man i Allsvenskan även 2019/20.

Önnered ledde från start till mål i den fjärde matchen mot Skånela. Det var en mardrömsstart för Skånela som låg under med 4-1 efter 4 minuter. Därefter var det konstant 2-3 måls underläge i första fram till paus då Önnered hade 13-12. Inledningen av andra blev jämn, lagen följdes åt men efter 7-8 minuter så satte Önnered in en högre växel, eller snarare, de satte sina chanser och Skånela fick ingen yta att skjuta på i sina anfall.

Önnered gick snabbt upp till ledning med fyra mål och luften gick ur Skånela sista 20 minuterna. Närmare än tre måls underläge kom inte Skånela, på slutet var det bara Önnered som satte mål, men dessa var av akademisk betydelse. Slutresultatet skrevs till 29-23, därmed är kvalet över sedan Skånela förlorat tre raka matcher.

Målen
Olsson 5, Ladan 5, Lindberg 4, Ganibegovic 3, Sjölin 2, Östling 2, Nielsen 1, Frank 1

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.