Säsongen över för Skånela efter kvalförlust

Skånela förlorade match 4 i kvalet till Handbollsligan och därmed spelar man i Allsvenskan även 2019/20.

Önnered ledde från start till mål i den fjärde matchen mot Skånela. Det var en mardrömsstart för Skånela som låg under med 4-1 efter 4 minuter. Därefter var det konstant 2-3 måls underläge i första fram till paus då Önnered hade 13-12. Inledningen av andra blev jämn, lagen följdes åt men efter 7-8 minuter så satte Önnered in en högre växel, eller snarare, de satte sina chanser och Skånela fick ingen yta att skjuta på i sina anfall.

Önnered gick snabbt upp till ledning med fyra mål och luften gick ur Skånela sista 20 minuterna. Närmare än tre måls underläge kom inte Skånela, på slutet var det bara Önnered som satte mål, men dessa var av akademisk betydelse. Slutresultatet skrevs till 29-23, därmed är kvalet över sedan Skånela förlorat tre raka matcher.

Målen
Olsson 5, Ladan 5, Lindberg 4, Ganibegovic 3, Sjölin 2, Östling 2, Nielsen 1, Frank 1

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.

Daniel Söderberg klar för Odd

Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.

EXTRA

Gustaf Berglund uttagen till OS

skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.