Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Säsongen över för både damer och herrar

Båda Skånelas representationslag vann på lördagen men på samma dag missade båda även vidare kval till Elitserien.

Skånelas herrar var i behov av ett mirakel för att komma till kval. Man gjorde sitt mot Varberg och ledde från start till mål. Slutresultatet skrevs till 32-22 efter sju mål vardera från Fredrik Olsson och Jesper Filén. Men det räckte inte då Alstermo var chanslösa mot Lindesberg som därmed drog igen kvaldörren.
– Vi är med från minut ett och de flesta är skarpa, har en period mellan 10-20 då vi bara gör ett mål och de får luft. Sista tio vinner vi med sex bollar. Jag är nöjd med alla på banan trots att vi har tre tvåvägsspelare borta, vi fick laborera i försvarsspelet, sa Östlund efter matchen.

Damerna vann förgäves
Damlaget som inför säsongen hade hoppats på att nå minst kval fick se dagen sluta i moll trots segern borta mot RP och en fantastisk målskillnad. 26 poäng var dock två för lite då 28 räckte till kval. Boden, OV Helsingborg och Eskilstuna tar nu kvalplatsen och sedan tidigare var det klart att Skara går direkt upp. Skånelas hopp inför den avslutande omgången var att Boden och OV skulle förlora men båda vann sina matcher. Redan kvalklara Eskilstuna förlorade vilket var av akademisk betydelse.

Målen Herr
Olsson 7, Filén 7, Byström 6, Rahali 4, Jurell 3, Nilsson 3, Andersson 2

Målen Dam
Andersson 6, Östlund 5, Ekwall 5, Nyström 3, Böjeryd 3, Thorleifsdottir 3, Lundin, Eriksson

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.