SAS-piloternas strejk som drog igång under natten drabbar Arlanda hårt och ett stort antal flighter är inställda.
SAS-piloterna har gått ut i strejk vilket drabbar Arlanda hårt. 673 flygningar med SAS kommer att ställas in i Sverige, Danmark och Norge under fredagen. Exakt hur många som berör Arlanda är oklart men bara de närmsta timmarna på morgonen så är det ett 30-tal avgångar som ställts in. Strejken beräknas drabba tiotusentals resenärer.
Nyheter Från och med måndagen den 18 augusti övergår SL till hösttidtabell. För resenärer i Sigtuna kommun innebär skiftet inga förändringar i varken busstrafiken eller pendeltågstrafiken.
Nyheter En kvinnlig skådespelare, känd från flera stora filmer och tv-serier, åtalas misstänkt för att ha stulit en Chanel-parfym värd 1 575 kronor från en taxfreebutik på Arlanda i mars i år.
Nyheter SMHI varnar för hög risk för skogs- och markbrand i delar av östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Risken bedöms som stor på många håll och kan snabbt förvärras vid torrt och blåsigt väder.
Nyheter Efter år av misslyckade försök att hålla kanadagässen borta från strandpromenaden och badplatserna i Sigtuna har en rävattrapp gjort susen – åtminstone för stunden.
Nyheter Svea hovrätt fastställer tingsrättens dom mot en man från Märsta som dömts för mordförsök på sin arbetsgivare. Händelsen inträffade på en byggarbetsplats i Sollentuna i samband med en konflikt om lön.