Foto: Pressbild/Swedavia

SAS ställer in över 1000 avgångar

Över 1000 avgångar i Skandinavien ställs in av SAS på grund av den rådande pilotstrejken.

Omkring 300 000 passagerare i Skandinavien har hittills påverkats av pilotstrejken på SAS, på tisdagen meddelade flygbolaget att 546 avgångar kommer att ställas in under tisdagen och 504 stycken på onsdagen, antalet berörda är nästan 100 000 på dessa två dagar.

SAS skriver i ett pressmeddelande att förhandlingarna mellan SAS och pilotföreningarna ännu inte återupptagits sedan de strandade förra veckan.
– Jag är djupt bekymrad över att pilotföreningarnas strejk inte är löst utan fortsätter att drabba våra kunder. Konsekvenserna är allvarliga för alla resenärer, för samhället och även för alla våra medarbetare som arbetar dygnet runt för att hjälpa kunderna, uppger VD Rickard Gustafsson.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening