Arlandas brandbilar mötte upp planet vid ankomstFoto: Insändarbild

SAS-plan tvingades vända till Arlanda på grund av tekniska problem

Ett SAS-plan vände tillbaka till Arlanda efter 30 minuter under luften.

Ett SAS-flygplan på väg från Arlanda till Umeå tvingades vända tillbaka efter 30 minuter i luften på fredagskvällen rapporterar Aftonbladet. Enligt SAS indikerade planet tekniska problem, vilket ledde till en säkerhetslandning på Arlanda.

Passagerarna fick byta till ett annat flygplan som fortsatte resan till Umeå. Enligt SAS rörde det sig inte om motorfel, utan ett annat tekniskt problem. “När det är indikation på tekniskt problem är det inte säkert att det faktiskt är ett problem men man måste ta det säkra före det osäkra,” förklarade Irena Busic, presstalesperson på SAS för Aftonbladet..

Planet kommer nu att undersökas av tekniker för att fastställa orsaken till problemet.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Nyheter Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.