SAS-plan fick vända tillbaka efter tekniska problem
Ett SAS-plan som startade från Arlanda fick vända hem efter tekniska problem
Ett flygplan som var på väg från Stockholm till Vilnius tvingades vända tillbaka till Arlanda på onsdagseftermiddagen på grund av tekniska problem rapporterar Aftonbladet. Problemen upptäcktes efter att planet hade varit i luften i endast 12 minuter. SAS presschef, Irena Busic, bekräftade att beslutet togs att återvända till Arlanda eftersom Vilnius saknar tekniskt underhåll. Typen av tekniskt problem som uppstått är ännu okänt tills planet har undersökts. Cirka 85 passagerare förväntas nu landa på Arlanda och byta till ett annat flyg som ska ta dem till Vilnius.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.
Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.
Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.
Politik Kommunfullmäktige väntas fatta beslut om att tillåta ombildning av hyresrätter i Pilsbo. Förslaget innebär att 64 lägenheter och två lokaler kan omvandlas till bostadsrätter.
Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.
Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.
Nyheter Antalet personer som försörjs av arbetslöshetsersättning ökar i Sigtuna kommun, samtidigt som färre får sjukpenning. Det visar ny statistik från Statistiska centralbyrån.