SAS ökade resenärerna under december

Antalet resenärer ökade under december med SAS.

Under december månad reste 1,6 miljoner passagerare med SAS, vilket motsvarar en ökning på 6 procent i jämförelse med föregående år. SAS upplevde också en betydande ökning av sin kapacitet med nästan 12 procent, medan passagerarkilometern (RPK) ökade med 14 procent jämfört med december 2022. Kabinfaktorn för månaden låg på 73 procent.

För att utvidga sitt utbud ökar SAS sin kapacitet för sommartrafikprogrammet. Under sommaren planerar SAS att flyga till över 130 destinationer i mer än 40 länder, med fler avgångar till populära resmål i Europa, Nordamerika och Asien. Dessutom inkluderar sommarprogrammet nio nya destinationer i Europa.

Företagargalan

Dessa prisades på företagargalan

Näringsliv Över hundra nomineringar kom in – nu är vinnarna i Företagarnas årliga utmärkelser i Sigtuna kommun utsedda. Priserna delades ut under en gala på fredagskvällen.

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.

Tapwell etablerar logistik i Rosersberg

Näringsliv Tapwell flyttar sin logistik till Rosersberg. Bolaget har tecknat ett långsiktigt avtal om drygt 4 000 kvadratmeter i en fastighet som ägs av Prologis. Inflyttning planeras till 1 juni 2026.