SAS lägger in linje till Kanada

SAS utökar linjenätet från Arlanda med en linje till Toronto med start i juni.

SAS har startat upp med ett stort antal linjer sedan i somras, nya linjer läggs in kontinuerligt och nu kommer en satsning på Arlanda-Toronto i Kanada. Det är första gången man kan flyga direkt mellan Sverige och Kanada dessutom. Linjen trafikeras med fyra avgångar i veckan. Bakgrunden är en stark svensk koppling till Kanada med cirka 200 svenska företag med kontor i Kanada. Även koppling till NHL och friluftsliv spelar in i etableringen.
– SAS nya linje till Toronto är efterlängtad. Linjen förbättrar tillgängligheten till Nordamerika och är ett viktigt tillskott till Arlandas befintliga linjeutbud och ett tydligt tecken på Stockholms starka position. Nordamerika är en av Sveriges största handelspartners och det finns ett stort utbyte med Kanada. Detta är goda nyheter för både näringsliv och besöksnäring, säger Charlotte Ljunggren, Direktör Marknad & Kommersiell Utveckling på Swedavia.

Tre män för varje kvinnlig vd i Sigtuna

Näringsliv Kvinnor är fortfarande i tydlig minoritet på vd-poster i Sigtuna kommun. Vid årsskiftet hade 23 procent av aktiebolagen med registrerad vd i kommunen en kvinna på posten, enligt statistik från Bolagsverket som sammanställts av Newsworthy.

Arlanda ökade med sju procent i februari

Näringsliv Resandet via Arlanda fortsatte att öka i februari. Totalt reste drygt 1,6 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en uppgång med sju procent jämfört med samma månad i fjol. Det framgår av ett pressmeddelande från Swedavia.

Tips för dig som ska flytta mellan Märsta och Stockholm

Partner Att flytta mellan Märsta och Stockholm är ett vanligt steg, oavsett om man söker stadens puls eller ett lugnare boende. Ofta handlar det om en lägenhetsflytt, och då är det flera praktiska detaljer som påverkar hur smidigt allt går – särskilt i flerfamiljshus.