SAS nya Lounge har invigtsFoto: Swedavia

SAS inviger ny Lounge

Den nya SAS-loungen har öppnat vid Gate F26 i Terminal 5.

SAS har öppnat en ny lounge på Arlanda, ”SAS Lounge by Mastercard”, som ligger vid Gate F26 i Terminal 5. Loungen ger resenärer möjlighet att koppla av i en modern miljö med bekvämligheter som snacks, lättare tilltugg och en frukostbuffé i samarbete med Scandic Hotels.

Detta är SAS andra lounge på Arlanda, där den första finns vid Gate E1. Den nya loungen är en del av flygplatsens utveckling, där Swedavia satsar på att förbättra resenärsupplevelsen med nya faciliteter.

Loungen är öppen dagligen mellan 06.00 och 20.00 och är tillgänglig för resenärer i SAS Plus, SAS Business samt vissa lojalitetsmedlemmar inom SAS och SkyTeam.

Sigtuna tappar i ranking av företagsklimat

Näringsliv Sigtuna kommun backar 22 placeringar i Svenskt Näringslivs årliga ranking Lokalt företagsklimat och hamnar i år på plats 88 av landets 290 kommuner. Det är kommunens sämsta resultat sedan mätningarna startade 2001. Undersökningen bygger på enkätsvar från över 32 000 företagare i Sverige.

Elever får prova på byggyrken vid Arlanda

Näringsliv Den 17–18 september hålls en yrkesmässa på Byggbranschens säkerhetspark vid Arlanda, dit omkring 400 elever från årskurs 8 och 9 är inbjudna. Under två dagar får eleverna testa på olika yrken inom samhällsbyggnadssektorn genom 11 stationer bemannade av yrkesverksamma.

Norwegian utökar från Arlanda nästa sommar

Näringsliv Norwegian presenterar sitt basprogram för sommaren 2026 och meddelar att flygbolaget kommer att trafikera över 60 linjer till mer än 50 destinationer från Sverige. För Arlanda innebär det fler avgångar till flera populära resmål samt en breddning av utbudet.

Marknadsplatsen prisas

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Arlanda har utsetts till vinnare i den nordiska finalen av NCSC Nordic Awards i kategorin ”Årets kommersiella yta under 25 000 kvadratmeter”.

Stor fastighetsaffär i Sigtuna

Näringsliv En fastighetsaffär har genomförts i Sigtuna och Knivsta. Arnolds Vingar AB har sålt ett bestånd bestående av fyra bostadsfastigheter, en förskola och en kontorsfastighet till CJE Förvaltnings AB. Totalt omfattar affären 3 500 uthyrbara kvadratmeter i centrala lägen.

Märsta Förenade testar eldriven lastbil

Näringsliv Märsta Förenade är med i ett nytt pilotprojekt tillsammans med Heidelberg Materials Ballast Sverige. Nu ska en helt eldriven lastbil köra grus och krossmaterial mellan täkten i Riksten och kunder i Stockholm, både dag och natt.