Foto: Skånela IF

Sarenbrant tillbaka i moderklubben

Filippa Sarenbrant är tillbaka i moderklubben efter några år på vift: - Skånela är verkligen hemma för mig och det känns roligt att få vara en del av det igen, säger hon.

Filippa Sarenbrant var en av Skånelas många talanger som för några år sedan valde att testa lyckan i högre divisioner. Efter några år i Lugi och Eslöv är hon nu tillbaka. Men det kunde ha varit slut på karriären för Filippa, dock har hon nu räddats av en lyckad operation.
– Det känns så kul! Skånela är verkligen hemma för mig och det känns roligt att få vara en del av det igen. Det är roligt också att jag får behålla samma nummer som jag hade innan jag lämnade haha, så den röda tröjan kommer kännas ännu mer speciell, uppger hon i ett uttalande till Skånelas hemsida.

Tränare Fredrik Söderberg Wernheim tycker det är roligt att hon kan fortsätta spela igen och att det är en fin förstärkning med hennes rutin från spel i både SHE och Allsvenskan under många år. Hon kommer också att vara ett bra stöd för yngre spelare.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.

EXTRA

Kim Taekwondo tog tre SM-guld i Linköping

kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.