Sänkt kostnad för försörjningsstöd

Sigtuna kommun sägs ha sänkt sina kostnader med flera miljoner per år genom att erbjuda tidsbegränsade hyreskontrakt till nyanlända enligt Hem & Hyra.

Den så kallade sociala dumpningen som Sigtuna kommun och andra stockholmskommuner anklagats för sägs spara in flera miljoner kronor åt kommunkassan enligt en granskning som Hem & Hyra har gjort. Detta genom att Hem & Hyra sett hur kommunens kostnad för försörjningsstöd minskat med sex miljoner kronor mellan 2017-2019. Detta samtidigt som de ökade i Kramfors med sex miljoner, utöver Sigtuna pekas även Solna ut där försörjningsstödet minskat med 2,5 miljoner de aktuella åren.

Enligt Sigtuna kommuns förvaltningschef för Utbildning- och arbetsmarknadsförvaltningen är minskningen av försörjningsstödet från 33,8 till 2,9 miljoner på två år en lyckad kombination av god arbetsmarknad och bra kommunal arbetsinsats. Det finns gott om jobb i kommunen som inte kräver högskolekompetens. Kommunens coacher pekas också ut som en bidragande orsak då de har ordnat individuella lösningar för socialt utsatta i försörjningsstöd.

Coacherna hjälper också till med att hitta bostäder ute i länet eller övriga i landet enligt Brant-Lundin:
– Förutsättningarna ser ju olika ut i kommunerna och det är ett dilemma. Skulle vi ge de här individerna förtur till bostad i vår kommun skulle det bli orättvist för andra i kön. Om det då finns bostäder någon annanstans kan en flytt vara en lösning för alla, säger han till Hem & Hyra.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening