Elkrisen har slagit till mot kommunen och övriga delar i samhället. Kommunen kommer bland annat att sänka temperaturen i simbassängerna med en grad.
För att minska elförbrukningen i simhallarna så kommer kommun att skriva ner temperaturen i bassängerna med en grad. Man minskar eller stänger av belysning i lokaler samt håller färre antal bastus igång på Midgårdsbadet under dagtid.
Andra åtgärder som kommunen vidtar är att de kommunala köken som bland annat lagar mat till skolor undviker att använda ugnar som värmeskåp och ser till att använda energikrävande maskiner mer effektivt. Laddplatserna har avgiftsbelagts och enligt uppgift till märsta.nu är det nu klart mindre efterfrågan på att ladda bil på de kommunala laddplatserna.
Sigtuna kommun har initierat ett samordnat arbete för att ta fram ett kommunövergripande elenergibesparingsprogram för att bidra till minskad risk för manuell frånkoppling av el i samband med effektbrist. Belysning som släckts ner på andra håll i landet kommer inte släckas ner i Sigtuna. Däremot byter man ut gatubelysningen till LED som är mer energisnåla och har längre livslängd än nuvarande belysning.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.
Nyheter Under december genomfördes en jultävling där invånare kunde skicka in bidrag på återbrukade julklappar. Nu har juryn, med representanter från Sigtuna Vatten & Renhållning AB, utsett vinnarna.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.
Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.
Nyheter Under helgen utförs banarbeten mellan Sollentuna och Upplands Väsby, vilket påverkar Mälartåg, SL och Arlanda Express. Resenärer uppmanas räkna med längre restider.
Notiser En längre period med sträng kyla väntar i kommunen. Redan under de närmaste dygnen sjunker temperaturen till tvåsiffriga minusgrader, och kylan ser ut att hålla i sig i över en vecka.
Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.
Blåljus Trafiken på E4 i södergående riktning påverkas kraftigt efter en olycka i höjd med Knivsta under förmiddagen på lördagen. Flera fordon var inblandade i en så kallad kökrock.
Nyheter Ingress: PRO:s årliga prisundersökning av matkassar visar fortsatt stora skillnader i matpriser runt om i landet. I årets kartläggning deltog dock inga butiker i Sigtuna, Märsta eller Rosersberg.